وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

موسسه آموزش عالی توس

غیر دولتی - غیر انتفاعی


اعلام سياست‌هاي كلي نظام در امور «پدافند غيرعامل» توسط رهبر انقلاب
موضوع: امور فرهنگی
تاریخ : 98/08/19
رهبر انقلاب اسلامي سياست‌هاي كلي نظام در امور «پدافند غيرعامل» را در سال 1389در 13 بند ابلاغ كردند.
پيش‌نويس اين سياست‌ها پيش از اين در مجمع تشخيص مصلحت نظام تهيه و به محضر حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تقديم شده بود.
متن كامل اين سياست‌هاي ابلاغي كه به عنوان راهنماي دستگاه‌هاي اجرايي، تقنيني و نظارتي، خط مشي و جهت‌گيري نظام را در بخش مذكور تعيين مي‌كند، به شرح زير است:

۱- تأكيد بر پدافند غيرعامل كه عبارت است از مجموعه اقدامات غيرمسلحانه كه موجب افزايش بازدارندگي، كاهش آسيب پذيري، تداوم فعاليت‌هاي ضروري، ارتقاء پايداري ملي و تسهيل مديريت بحران در مقابل تهديدات و اقدامات نظامي دشمن مي‌گردد.

۲- رعايت اصول و ضوابط پدافند غيرعامل از قبيل انتخاب عرصه ايمن، پراكنده‌سازي يا تجميع حسب مورد، حساسيت‌زدايي، اختفاء، استتار، فريب دشمن و ايمن سازي نسبت به مراكز جمعيتي و حائز اهميت بويژه در طرح­هاي آمايش سرزميني و طرح هاي توسعه آينده كشور.

۳- طبقه‌بندي مراكز، اماكن و تأسيسات حائز اهميت به حياتي، حساس و مهم و روزآمدكردن آن در صورت لزوم.

۴- تهيه و اجراي طرح‌هاي پدافند غيرعامل (با رعايت اصل هزينه – فايده) در مورد مراكز، اماكن و تاسيسات حائز اهميت (نظامي و غيرنظامي) موجود و در دست اجراء بر اساس اولويت‌بندي و امكانات حداكثر تا پايان برنامه ششم و تأمين اعتبار مورد نياز.

۵- تهيه طرح جامع پدافند غيرعامل در برابر سلاح­هاي غيرمتعارف نظير هسته‌­اي، ميكروبي و شيميايي.

۶- دو يا چندمنظوره كردن مستحدثات، تأسيسات و شبكه‌هاي ارتباطي و مواصلاتي در جهت بهره‌گيري پدافندي از طرح­هاي عمراني و بويژه در مناطق مرزي و حساس كشور.

۷- فرهنگ سازي و آموزش عمومي در زمينه به كارگيري اصول و ضوابط پدافند غيرعامل در بخش دولتي و غيردولتي، پيش­‌بيني مواد درسي در سطوح مختلف آموزشي و توسعه تحقيقات در زمينه پدافند غيرعامل.

۸- رعايت طبقه­‌بندي اطلاعات طرح­هاي پدافند غيرعامل.

۹- ممانعت از ايجاد تأسيسات پرخطر در مراكز جمعيتي و بيرون بردن اين­گونه تأسيسات از شهرها و پيش­بيني تمهيدات ايمني براي آن دسته از تأسيساتي كه وجود آنها الزامي است و ممانعت از ايجاد مراكز جمعيتي در اطراف تأسيسات پرخطر با تعيين حريم لازم.

۱۰- حمايت لازم از توسعه فناوري و صنايع مرتبط مورد نياز كشور در پدافند غيرعامل با تأكيد بر طراحي و توليد داخلي.

۱۱- به كارگيري اصول و ضوابط پدافند غيرعامل در مقابله با تهديدات نرم­‌افزاري و الكترونيكي و ساير تهديدات جديد دشمن به منظور حفظ و صيانت شبكه ‌هاي اطلاع‌­رساني، مخابراتي و رايانه‌­اي.

۱۲- پيش­بيني  سازوكار لازم براي تهيه طرح­هاي مشترك ايمن­سازي و ايجاد هماهنگي در ساير طرح­ها و برنامه­‌ها و مديريت نهادهاي مسئول، در دو حوزه پدافند غيرعامل و حوادث غيرمترقبه در جهت هم‌­افزايي و كاهش هزينه‌ها.

۱۳- ايجاد مركزي براي تدوين طراحي، برنامه‌­ريزي و تصويب اصول و ضوابط، استانداردها، معيارها، مقررات و آيين نامه هاي فني پدافند غيرعامل و پيگيري و نظارت بر اعمال آنها.